Barwienie bakterii 2!

7 stycznia 2013 r. grupa uczniów z klasy Id biol.-chem.  uczestniczyła w warsztatach laboratoryjnych pt.: ”Barwienie i obserwacja preparatów komórek bakteryjnych” na UG wydz. Biologii.

Zajęcia poprowadziła Pani dr Iwona Mruk.  Dzięki przychylności naszych gospodarzy, cała klasa Id, a nie tylko szczęśliwi wybrańcy, może uczestniczyć we wspomnianych zajęciach. Trzecia grupa weźmie w nich udział  już 22 stycznia.

Podczas mini wykładu, uczniowie zapoznali się z podstawami biologii bakterii.. W sali laboratoryjnej, licealiści zostali poinstruowani jak wykonać samodzielnie preparaty, jak barwić bakterie metodą Grama.  Zadaniem uczniów było rozróżnienie bakterii na podstawie koloru i kształtu komórek . Podczas spotkania mogliśmy odkryć dotąd nieznane nam właściwości bakterii, np. ich zapach (niektóre pachną jak jaśmin ), ich umiejętność do aktywnego poruszania się i wiele innych. Dowiedzieliśmy się również, wielu różnych ciekawostek, m.in. ile średnio ważą bakterie kolonizujące ciało dorosłego człowieka.

Nasza przygoda z prokariontami jeszcze się nie skończyła…

Ania Helmin

5. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.