Książka lutego!

W bieżącym miesiącu - z racji obchodów 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem - na KSIĄŻKĘ LUTEGO wyjątkowo została wytypowana pozycja o charakterze historycznym, honorująca ów Jubileusz.

Oto jej opis bibliograficzny:

Obracht-Prondzyński, Cezary |
-------------------------------------------------
Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej : W setną rocznicę 1920-2020 / Cezary Obracht-Prondzyński, Krzysztof Korda
Gdańsk : Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Instytut Kaszubski, 2020. - 119 s. : il. ; 31 cm
ISBN 978-83-89285-21-8 ; 978-83-65826-31-2

Historia - XX w. ; Polska - 1918-1939 r ; Pomorze - wyzwolenie

93/94

Album powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces.

Równie ważny jest kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Dlatego w albumie ukazane są procesy modernizacyjne na Pomorzu w XIX wieku, podkreślone jest znaczenie polskiego ruchu narodowego wraz ze specyfiką kulturową Pomorza Nadwiślańskiego przed I wojną światową. Śledzimy również to, co działo się w latach 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic oraz powstawanie struktur władzy w 1920 roku. W swej formie książka ta nawiązuje do wystawy o tym samym tytule. Wydaje się przez to niezwykle atrakcyjna graficznie dla czytelnika. Można ją więc nie tylko czytać, ale i z równą ciekawością oglądać. Za merytoryczną stronę tego albumu odpowiadają prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda.

Wszyscy uczniowie, którzy sięgną po tę pozycję, przeczytają ją rzetelnie i zgłoszą się do bibliotekarza, by odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących lektury - zostaną uhonorowani pozytywną oceną z języka polskiego tudzież, przy dobrym "wietrze od morza", historii (waga 1).

ZAPRASZAMY - KSIĄŻKA DOSTĘPNA JUŻ OD DZISIAJ W BIBLIOTECE,

Daniel Misterek (przewodniczący zespołu polonistycznego)
Piotr Wiesław Rudzki (bibliotekarz)
Data dodania: 2020-02-27 15:59:18