Sinice - mali mieszkańcy naszych wód!

Dzięki przychylności Laboratorium PPNY w Gdyni oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku klasa I d biol.-chem. naszej szkoły mogła uczestniczyć w wykładzie poświęconym sinicom -gromadzie organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do królestwo bakterii. Te mikroskopijne organizmy znane są ze swej podwójnej natury – niektóre z nich są pozytywne, inne z kolei zagrażają zarówno zdrowiu człowieka jak i innych organizmów.

Celem wykładu było przybliżenie niezwykłego mikroświata sinic, pokazanie zagrożeń jakie ze sobą niosą, ale i przedstawienie ich niezwykłego potencjału. Wiedza o procesie powstawania zakwitów sinic, metodach badania, skutkach i sposobach zapobiegania, może zwiększyć  poczucie odpowiedzialności za otaczające ich środowisko.  W ramach realizacji projektu, oprócz wykładu odbyła się prezentacja hodowli sinic, pokaz zdjęć i preparatów mikroskopowych oraz pokaz sinic jadalnych.

Uczniowie zostali obdarowani symbolicznymi prezentami, a nasza szkoła wzbogaciła się o kolejną pomoc dydaktyczną w postaci prezentacji multimedialnej o sinicach.

Na prośbę Laboratorium PPNT przekazujemy ogłoszenia:

5. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.