Zostań dawcą szpiku - II Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Sopocie 143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG

Zostań dawcą szpiku

Nie ma dobrego sposobu, żeby pisać o chorobie. Nie wiadomo, jak dobierać sÅ‚owa, żeby nie wywoÅ‚ywać tylko wspóÅ‚czucia, a bardziej budzić nadziejÄ™. Lidia Dysarz, wieloletnia, wspaniaÅ‚a nauczycielka II LO, jest chora. Bardzo ciężko. PiÄ™kny czÅ‚owiek, który zawsze pomagaÅ‚ innym, teraz sam potrzebuje pomocy.

Rak, który czasem należy do spraw ostatecznych, wcale nie musi być jednak koÅ„cem Å›wiata. Gdy pojawia siÄ™ szansa, trzeba jÄ… wykorzystać i mieć nadziejÄ™, że siÄ™ uda. A szansa siÄ™ pojawiÅ‚a. Jest niÄ… przeszczep szpiku. Dla nas najważniejsza jest w tej chwili Lidia Dysarz, ale najbardziej niesamowite jest to, że każdy, kto pomoże dziÅ› Jej, de facto może pomóc każdej, choć nie wiadomo której osobie - być może bÄ™dzie to czÅ‚onek rodziny, może przyjaciel, a może zupeÅ‚nie obcy czÅ‚owiek, któremu uratujemy życie. Być może, namawiajÄ…c innych, ratujesz życie sobie samemu z przyszÅ‚oÅ›ci. RejestrujÄ…c siÄ™ jako kandydat na dawcÄ™, a potem trafiajÄ…c do banku dawców, stajesz siÄ™ superbohaterem dla każdego, z kim Twój szpik bÄ™dzie zgodny.

Serio. Pięć minut pobierania próbek Å›liny może raptem stać siÄ™ dla kogoÅ› darowanym czasem, który można liczyć w latach. Taka wymiana jest bezcenna. Spotkaj siÄ™ zatem z nami 16-17 czerwca na wielkiej akcji zbierania próbek. JeÅ›li jesteÅ› spoza Trójmiasta, wejdź po prostu na stronÄ™ https://www.dkms.pl/pl i zostaÅ„ dawcÄ…. Potrzebujemy również wolontariuszy. ZgÅ‚aszać siÄ™ można tutaj, na snapie lub insta p. Przemka Staronia, a w II LO bezpoÅ›rednio do p. Ani Helmin lub p. Ani SÅ‚apik. Każda pomoc jest totalnie tak samo ważna i za każdÄ… tak samo bardzo, bardzo dziÄ™kujemy. Nadzieja umiera ostatnia, a być może nie umiera w ogóle, bo nawet jeÅ›li w czyimÅ› życiu zapada noc choroby, aktualne sÄ… sÅ‚owa Dumbledore'a: "JeÅ›li wszystko dobrze pójdzie, dziÅ› w nocy bÄ™dziecie mogli uratować wiÄ™cej niż jedno niewinne życie".

Miejsca, w których bÄ™dzie można oddać próbkÄ™, podamy tutaj w terminie późniejszym. BÄ™dzie ich dużo i ciÄ…gle dochodzÄ… nowe. CaÅ‚ość przedsiÄ™wziÄ™cia odbywa siÄ™ pod patronatem Fundacji DKMS.

Autorem filmu jest Maks DziemiaÅ„czuk, a wystÄ…pili w nim Absolwenci, których na przestrzeni lat Lidia Dysarz byÅ‚a nauczycielkÄ… i wychowawczyniÄ….

Film można zobaczyć tutaj: https://www.facebook.com/IILOSopot/videos/vb.433784040126149/1046565198848027

Data dodania: 2018-05-22 19:14:56
Data edycji: 2018-05-22 19:18:24

StaÅ‚a wspóÅ‚praca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

2. z WydziaÅ‚em Biologii  Uniwersytetu GdaÅ„skiego oraz WydziaÅ‚em Chemii Uniwersytetu GdaÅ„skiego,

5. z KatedrÄ… Chemii i Technologii MateriaÅ‚ów Funkcjonalnych Politechniki GdaÅ„skiej.