1.     W ramach umowy o współpracy II LO z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego:

·  dla uczennic i uczniów II LO organizowane są wykłady akademickie prowadzone przez wykładowców takich kierunków jak Politologia, Socjologia, Dziennikarstwo, Psychologia, Filozofia. Wykłady odbywają się na terenie szkoły lub uczelni,

· dla uczennic i uczniów II LO organizowane są na terenie Wydziału Nauk Społecznych zajęcia warsztatowe prowadzone przez pracowników akademickich i studentów kierunków społecznych,

· Wydział Nauk Społecznych wspiera przygotowanie i organizację konkursów i innych projektów edukacyjnych przygotowywanych przez II LO.

2.     W ramach umowy o współpracy II LO z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Gdańskiego:

· w drugich klasach humanistyczno – społecznych II LO realizowany jest dodatkowy przedmiot „Prawo i obywatel” prowadzony przez pracowników akademickich Wydziału Prawa UG,

· dla uczennic i uczniów II LO organizowane są wykłady akademickie i zajęcia warsztatowe prowadzone przez wykładowców Wydziału Prawa. Wykłady odbywają się na terenie szkoły lub uczelni,

· dodatkowe i różnorodne zajęcia, w których mogą brać udział uczennice i uczniowie II LO na terenie Uniwersytetu Gdańskiego organizują również studenci prawa w ramach umowy o współpracy II LO z organizacją studentów prawa ELSA.

3.     W ramach umowy o współpracy II LO z Wydziałem Historii Uniwersytetu Gdańskiego lekcje historii w pierwszych klasach dwujęzycznych prowadzone są przez pracownika akademickiego Wydziału Historii.

4.     W ramach współpracy II LO z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego:

· uczennice i uczniowie II LO biorą regularny udział w zajęciach laboratoryjnych organizowanych a terenie Wydziału Biologii i Wydziału Chemii UG,

· dla uczennic i uczniów II LO organizowane są wykłady akademickie i prowadzone przez wykładowców Wydziału Biologii, które odbywają się na terenie szkoły lub uczelni.

5. W ramach współpracy II LO z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym uczennice i uczniowie II LO biorą regularny udział w zajęciach laboratoryjnych organizowanych na terenie uczelni.

5. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.