143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG; Ranking WaszaEdukacja.pl 2024r. Licea: Kraj 72 miejsce, Trójmiasto 7 miejsce;
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Biblioteka poleca!

Biblioteka poleca!
Kiedy nauczyciel przedmiotów ścisłych przychodzi z propozycją zakupu pozycji o charakterze humanistycznym (historia, WOS, nauki polityczne), nie można jej zlekceważyć. Dzięki temu - przy wsparciu Dyrekcji - udało nam się właśnie zdobyć drogą kupna trzy frapujące publikacje, rzucające nowe światło na historię dawnej Polski i świat współczesny. Oto one:





Harari, Yuval Noah |
-------------------------------------------------
21 lekcji na XXI wiek / Yuval Noah Harari ; przeł. [z ang.] Michał Romanek. - Wyd. 1 uzupełnione przez autora
Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2018. - 453, [3] s. ; 24 cm
ISBN 978-83-08-06585-3

Nauki polityczne ; Historia - XXI w.
32

Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Nowa książka autora światowych bestsellerów Sapiens i Homo deus. Krótka historia jutra. Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie. 21 lekcji na XXI wiek to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów. Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy. Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu. Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie? Harari, jak zwykle, stawia prowokacyjne pytania, ale i udziela błyskotliwych odpowiedzi, dzięki którym nasz coraz bardziej rozpędzony XXI wiek wydaje się choć trochę pojmowalny przez ludzki rozum.

"Książka 21 lekcji na XXI wiek" zamyka hat trick Harariego... Jak zawsze jego tekst jest niezwykle elegancki, ludzki, ujmujący, a często też ironiczny (Caroline Sanderson, "The Bookseller")





Pinker, Steven |
-------------------------------------------------
Nowe Oświecenie : Argumenty za rozumem, nauką, humanizmem i postępem / Steven Pinker ; tłum. [z ang.] Tomasz Bieroń
Poznań : Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2018. - 659 s. ; 23 cm
ISBN 978-83-8116-477-1

Nauki polityczne ; Historia - XXI w. ; Oświecenie ; Filozofia
32

Moja nowa ulubiona książka wszech czasów (Bill Gates)

Każdy, kto sądzi, że świat się kończy, powinien na nowo przemyśleć sprawę: ludzie żyją dłużej, są coraz zdrowsi, bardziej wolni i szczęśliwi, a chociaż świat stoi przed obliczem poważnych problemów, rozwiązania kryją się w oświeceniowym ideale stosowania rozumu i nauki. Czy świat naprawdę się rozpada? Czy ideał postępu się zdezaktualizował? W tej błyskotliwie napisanej ocenie kondycji ludzkiej w trzecim tysiącleciu psycholog poznawczy i intelektualista Steven Pinker nakłania nas, abyśmy się nie koncentrowali na krzykliwych nagłówkach i proroctwach zagłady, które wydobywają z nas najgorsze skrzywienia poznawcze. Zamiast tego radzi skupić się na faktach: na siedemdziesięciu pięciu zdumiewających wykresach Pinker pokazuje, że życie, zdrowie, dostatek, bezpieczeństwo, pokój, wiedza i szczęście wzrastają nie tylko na Zachodzie, lecz na całym świecie. Motorem tego postępu nie jest jakaś kosmiczna czy mistyczna siła. Jest on dobrodziejstwem Oświecenia: przekonania, że wiedza może się przyczynić do poprawy ludzkiego losu. Pinker analizuje źródła sceptycyzmu i strachu. Czy ludzie są ze swej istoty irracjonalni? Czy do ugruntowania moralności potrzebujemy religii? Czy nowoczesność wpędziła nas w samotność i skłonności samobójcze? Czy żyjemy w "epoce postprawdy"? W "epoce terroru"? Czy wszystko się zawali w apokalipsie wojny jądrowej, niedoboru zasobów, zmian klimatycznych i zerwanej z uwięzi sztucznej inteligencji? Z intelektualną głębią i literacką swadą Steven Pinker przedstawia argumenty za rozumem, nauką i humanizmem: ideałami, których potrzebujemy, aby zmierzyć się z naszymi problemami i podtrzymać postęp ludzkości.





Maciorowski, Mirosław |
-------------------------------------------------
Władcy Polski : Historia na nowo opowiedziana / Mirosław Maciorowski ; Beata Maciejewska
Warszawa : Wydawnictwo Agora, 2018. - 1263, [1] s. : il. ; 25 cm
ISBN 978-83-268-2720-4

Historia ; Władcy Polski ; Wywiad - rozmowa
93/94

Dzieje Polskich królów i książąt opowiedziane inaczej.

Anglicy i Francuzi uczynili ze swoich królów towar eksportowy. Książki o królowej-dziewicy Elżbiecie, czy krwawej Margot mają miliony czytelników. Nasi zaś monarchowie, zasuszeni w poczcie Matejki, wydają się nudni i prowincjonalni, wciąż wegetują w rezerwacie szkolnych podręczników.

A przecież historia Polski jest pasjonująca i dramatyczna! Jest w niej i bezwzględna rywalizacja o władzę i sukcesję, zdrady i sojusze, dworskie intrygi, romanse i walka na śmierć i życie – wszystko by trzymać czytelnika w najwyższym napięciu. Jest też bogata warstwa życia codziennego, w której zachodnie wpływy zderzają się z sarmackim przepychem i wschodnim rozpasaniem.

Władcy Polski to historie królów i książąt polskich od czasów najdawniejszych do ostatniego króla Stanisława Augusta w zupełnie nowej odsłonie. Nie aspiruje do roli dzieła naukowego, choć dzięki naukowcom powstała. Z rozmów z wybitnymi historykami wyłania się opowieść, która łączy cechy historycznej gawędy i solidnej porcji wiedzy dla każdego.





Zakup zrealizowany z budżetu Rady Rodziców.

Zechce przy tej okazji przyjąć podziękowania profesor od matematyki Piotr Kowalczyk.

ZAPRASZAMY,


Bibliotekarz

 

 
Data dodania: 2019-12-08 14:11:30
Data edycji: 2019-12-08 14:16:49
Ilość wyświetleń: 808

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej