BOHEMA TRAIN

W dniach 28 lutego (piątek) – 3 marca (wtorek) 2020 r. odbyła się wycieczka, działającego przy bibliotece II LO w Sopocie, koła literackiego BOHEMA TRAIN, które skupia uzdolnionych artystycznie i literacko uczniów (uczennice) naszej szkoły.

Wśród założeń tejże eskapady znalazły się: podróż pociągiem pośpiesznym PKP Intercity Karpaty do Przemyśla Głównego (wagon sypialny) w ramach pomorskiego projektu poetyckiego PANTOGRAF, której pokłosiem będzie publikacja bibliofilskiego almanachu (rocznika) pod patronatem honorowym Prezydenta Sopotu; udział w prelekcji doktoranta Grzegorza Piotrowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na temat obrazów kolei w literaturze międzywojnia, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku galicyjskiego pisarza Stefana Grabińskiego; udział uczniów (uczennic) w sesji fotograficznej na pokładzie pociągu; rozbudzanie wrażliwości twórczej przez świadome poszukiwanie inspiracji, pisanie tekstów o charakterze literackim i praca nad nimi; turystyka i krajoznawstwo – zwiedzanie Przemyśla pod kątem zainteresowań młodego artysty (literata).

W trakcie pobytu udało się nam zwiedzić dworzec kolejowy, starówkę, wybrane kościoły i Zamek Kazimierzowski, a także przepatrzeć ofertę kilku kameralnych księgarń, odbyć kilka kulturotwórczych spotkań przy kawie w ekskluzywnych kawiarniach, pochwycić kilka nitek Weny, obejrzeć transmisję na żywo opery Agrypina z londyńskiej Metropolitan Opery i film Małe kobietki w zabytkowym Kinie Centrum oraz tuż przed odjazdem dotrzeć na - usypany wysoko nad miastem - Kopiec Tatarski.

W wyprawie wzięły udział dwie uczennice z klasy I d: Matylda Krzywicka i Beata Ptach. Tuż przed odjazdem, na peron stacji PKP Sopot odprowadził nas współpracownik projektu PANTOGRAF dr Robert Kowalski - germanista legitymujący się studiami w Heidelbergu i Wiedniu, koneser kolei i poezji.

Wszystko to niemożliwe byłoby bez obecności krakowskiego maga Piotra Skrzyneckiego, który zwykł mawiać: "jak my się sami nie zabawimy, to nikt nas nie zabawi".

Zapraszamy zatem tych, którym wspomniana gratka (wycieczka) przeszła koło nosa, na cotygodniowe zajęcia koła w każdy czwartek po lekcjach do biblioteki. - Już we wrześniu: Odessa.

KIEROWNIK KOŁA & KOORDYNATOR
pomorskiego projektu poetyckiego PANTOGRAF