Tytuł "Złotej Szkoły 2023" w rankingu PERSPEKTYW, 99 miejsce w kraju w rankingu LICEÓW, 75 w rankingu SZKÓŁ OLIMPIJSKICH, 105 w rankingu MATURALNYM

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

BOHEMA TRAIN

BOHEMA TRAIN
W dniach 28 lutego (piątek) – 3 marca (wtorek) 2020 r. odbyła się wycieczka, działającego przy bibliotece II LO w Sopocie, koła literackiego BOHEMA TRAIN, które skupia uzdolnionych artystycznie i literacko uczniów (uczennice) naszej szkoły.
 
Wśród założeń tejże eskapady znalazły się: podróż pociągiem pośpiesznym PKP Intercity Karpaty do Przemyśla Głównego (wagon sypialny) w ramach pomorskiego projektu poetyckiego PANTOGRAF, której pokłosiem będzie publikacja bibliofilskiego almanachu (rocznika) pod patronatem honorowym Prezydenta Sopotu; udział w prelekcji doktoranta Grzegorza Piotrowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na temat obrazów kolei w literaturze międzywojnia, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku galicyjskiego pisarza Stefana Grabińskiego; udział uczniów (uczennic) w sesji fotograficznej na pokładzie pociągu; rozbudzanie wrażliwości twórczej przez świadome poszukiwanie inspiracji, pisanie tekstów o charakterze literackim i praca nad nimi; turystyka i krajoznawstwo – zwiedzanie Przemyśla pod kątem zainteresowań młodego artysty (literata).
 
W trakcie pobytu udało się nam zwiedzić dworzec kolejowy, starówkę, wybrane kościoły i Zamek Kazimierzowski, a także przepatrzeć ofertę kilku kameralnych księgarń, odbyć kilka kulturotwórczych spotkań przy kawie w ekskluzywnych kawiarniach, pochwycić kilka nitek Weny, obejrzeć transmisję na żywo opery Agrypina z londyńskiej Metropolitan Opery i film Małe kobietki w zabytkowym Kinie Centrum oraz tuż przed odjazdem dotrzeć na - usypany wysoko nad miastem - Kopiec Tatarski.
 
W wyprawie wzięły udział dwie uczennice z klasy I d: Matylda Krzywicka i Beata Ptach. Tuż przed odjazdem, na peron stacji PKP Sopot odprowadził nas współpracownik projektu PANTOGRAF dr Robert Kowalski - germanista legitymujący się studiami w Heidelbergu i Wiedniu, koneser kolei i poezji.
 
Wszystko to niemożliwe byłoby bez obecności krakowskiego maga Piotra Skrzyneckiego, który zwykł mawiać: "jak my się sami nie zabawimy, to nikt nas nie zabawi".
 
Zapraszamy zatem tych, którym wspomniana gratka (wycieczka) przeszła koło nosa, na cotygodniowe zajęcia koła w każdy czwartek po lekcjach do biblioteki. - Już we wrześniu: Odessa.
 
 
KIEROWNIK KOŁA & KOORDYNATOR
pomorskiego projektu poetyckiego PANTOGRAF
Piotr Wiesław Rudzki
Data dodania: 2020-03-05 21:11:14
Data edycji: 2020-03-05 21:14:39
Ilość wyświetleń: 926

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

BIP
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook