143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG; Ranking WaszaEdukacja.pl 2024r. Licea: Kraj 72 miejsce, Trójmiasto 7 miejsce;
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Książka lutego!

Książka lutego!
W bieżącym miesiącu - z racji obchodów 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem - na KSIĄŻKĘ LUTEGO wyjątkowo została wytypowana pozycja o charakterze historycznym, honorująca ów Jubileusz.

Oto jej opis bibliograficzny:


 
 

Obracht-Prondzyński, Cezary |
-------------------------------------------------
Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej : W setną rocznicę 1920-2020 / Cezary Obracht-Prondzyński, Krzysztof Korda
Gdańsk : Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Instytut Kaszubski, 2020. - 119 s. : il. ; 31 cm
ISBN 978-83-89285-21-8 ; 978-83-65826-31-2

Historia - XX w. ; Polska - 1918-1939 r ; Pomorze - wyzwolenie

93/94
 

Album powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces.

Równie ważny jest kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Dlatego w albumie ukazane są procesy modernizacyjne na Pomorzu w XIX wieku, podkreślone jest znaczenie polskiego ruchu narodowego wraz ze specyfiką kulturową Pomorza Nadwiślańskiego przed I wojną światową. Śledzimy również to, co działo się w latach 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic oraz powstawanie struktur władzy w 1920 roku. W swej formie książka ta nawiązuje do wystawy o tym samym tytule. Wydaje się przez to niezwykle atrakcyjna graficznie dla czytelnika. Można ją więc nie tylko czytać, ale i z równą ciekawością oglądać. Za merytoryczną stronę tego albumu odpowiadają prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda.


 
 

Wszyscy uczniowie, którzy sięgną po tę pozycję, przeczytają ją rzetelnie i zgłoszą się do bibliotekarza, by odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących lektury - zostaną uhonorowani pozytywną oceną z języka polskiego tudzież, przy dobrym "wietrze od morza", historii (waga 1).

ZAPRASZAMY - KSIĄŻKA DOSTĘPNA JUŻ OD DZISIAJ W BIBLIOTECE,


Daniel Misterek (przewodniczący zespołu polonistycznego)
Piotr Wiesław Rudzki (bibliotekarz)
Data dodania: 2020-02-27 15:59:18
Data edycji: 2020-02-27 16:06:00
Ilość wyświetleń: 716

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej