143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG; Ranking WaszaEdukacja.pl 2024r. Licea: Kraj 72 miejsce, Trójmiasto 7 miejsce;
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Książka lutego!

Książka lutego!
W bieżącym miesiącu - z racji obchodów 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem - na KSIĄŻKĘ LUTEGO wyjątkowo została wytypowana pozycja o charakterze historycznym, honorująca ów Jubileusz.

Oto jej opis bibliograficzny:


 
 

Obracht-Prondzyński, Cezary |
-------------------------------------------------
Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej : W setną rocznicę 1920-2020 / Cezary Obracht-Prondzyński, Krzysztof Korda
Gdańsk : Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Instytut Kaszubski, 2020. - 119 s. : il. ; 31 cm
ISBN 978-83-89285-21-8 ; 978-83-65826-31-2

Historia - XX w. ; Polska - 1918-1939 r ; Pomorze - wyzwolenie

93/94
 

Album powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces.

Równie ważny jest kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Dlatego w albumie ukazane są procesy modernizacyjne na Pomorzu w XIX wieku, podkreślone jest znaczenie polskiego ruchu narodowego wraz ze specyfiką kulturową Pomorza Nadwiślańskiego przed I wojną światową. Śledzimy również to, co działo się w latach 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic oraz powstawanie struktur władzy w 1920 roku. W swej formie książka ta nawiązuje do wystawy o tym samym tytule. Wydaje się przez to niezwykle atrakcyjna graficznie dla czytelnika. Można ją więc nie tylko czytać, ale i z równą ciekawością oglądać. Za merytoryczną stronę tego albumu odpowiadają prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda.


 
 

Wszyscy uczniowie, którzy sięgną po tę pozycję, przeczytają ją rzetelnie i zgłoszą się do bibliotekarza, by odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących lektury - zostaną uhonorowani pozytywną oceną z języka polskiego tudzież, przy dobrym "wietrze od morza", historii (waga 1).

ZAPRASZAMY - KSIĄŻKA DOSTĘPNA JUŻ OD DZISIAJ W BIBLIOTECE,


Daniel Misterek (przewodniczący zespołu polonistycznego)
Piotr Wiesław Rudzki (bibliotekarz)
Data dodania: 2020-02-27 15:59:18
Data edycji: 2020-02-27 16:06:00
Ilość wyświetleń: 699

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej