Młodzieżowe Spotkania z Medycyną

W dniu 16 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 1C i 2C, w towarzystwie Pań Anny Helmin i Joanny Lisiewicz, uczestniczyli w Konferencji "Młodzieżowe Spotkania z Medycyną" zorganizowanej przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

Spotkanie otworzyli uczniowie klasy 2C, Maja Nawrocka i Franciszek Sajnaj, którzy w interesującej prezentacji opowiedzieli o chorobach psychosomatycznych człowieka spowodowanych traumatycznymi wydarzeniami. Temat ten jest niezmiernie istotny, ponieważ dotyka wielu ludzi zarówno w Polsce, jak i na świecie, i jest bardzo aktualny. Dlatego warto zgłębiać sposoby leczenia i profilaktykę tych chorób, aby wspierać osoby dotknięte nimi i zmniejszyć ich negatywne skutki. Nasi prelegenci poradzili sobie z omówieniem tych zagadnień wyśmienicie i z odpowiednią starannością.

Następnie głos zabrał dr hab. Szymon Ziętkiewicz z Zakładu Biochemii Białek Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMedu, który wprowadził zebranych w temat funkcjonalnych białek w medycynie spersonalizowanej. Odczytywanie genów często jest procesem trudnym, jednak niezwykle potrzebnym w coraz nowszych terapiach, gdzie coraz częściej wykorzystuje się personalizowane podejścia do leczenia różnych schorzeń.

Ostatni wykład wygłosił dr hab. med. Michał Brzeziński z Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci GUMed, poruszając kwestie palenia, picia, miłości i tycia. Jest to temat niezwykle istotny, szczególnie wśród młodzieży i dzieci, ponieważ decyzje podejmowane w tych obszarach życia mogą mieć długotrwałe konsekwencje dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego ważne jest, aby ustrzegać ich przed negatywnymi skutkami wynikającymi z nieprzemyślanych wyborów i zachęcać do podejmowania zdrowych stylów życia.

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu za zaproszenie nas na ostatnie spotkanie z cyklu. Jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestnictwa i słuchania wspaniałych wystąpień. Liczymy, że w kolejnym roku szkolnym również zagościmy w murach uczelni, aby nadal rozwijać pasje do zagadnień medycznych ?

Data dodania: 2024-04-22 10:25:43
Data edycji: 2024-04-22 10:26:20