138 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2025; 137 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2025
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Młodzieżowe spotkania z Medycyną Luty

Młodzieżowe spotkania z Medycyną Luty

Uczniowie klas 2C i 3C, wraz z nauczycielkami Anną Helmin i Marią Wrzeszcz, mieli przyjemność uczestniczyć w lutowej edycji konferencji "Młodzieżowych Spotkań z Medycyną", organizowanej przez Gdański Uniwersytet Medyczny.

Wydarzenie rozpoczęły uczennice XIX LO w Gdańsku, Amelia Kowalska i Wiktoria Szornack, które w ramach wykładu juniorskiego opowiedziały o możliwości edycji genów za pomocą CRISPR-Cas9 i związanych z tym zagrożeniach. Przedstawiły twórców metody oraz wyjaśniły jej mechanizm działania, ale zwróciły także uwagę na istotny problem etyczny związany z jej zastosowaniem.

Kolejny wykład juniorski należał do naszych uczennic z klasy 2C. Blanka Nagórska i Helena Wąsowska w swojej prezentacji „Choroby (nie) rzadkie” omówiły zagadnienie chorób rzadkich, podkreślając ich wpływ na życie pacjentów i ich bliskich. Przedstawiły definicję chorób, przyczyny zgonów w Polsce oraz konkretne przykłady schorzeń, takich jak progeria, SMA, hemofilia, zespół Sotosa i zespół Dandy’ego-Walkera, zwracając uwagę na trudności diagnostyczne i ograniczoną dostępność skutecznego leczenia.

Następnie prof. dr hab. n. farm. Michał Markuszewski, J.M. Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, przedstawił wpływ farmacji na zdrowie przyszłych pokoleń. Omówił rozwój diagnostyki chorób na przestrzeni lat oraz współczesne kierunki badań nad nowymi, skutecznymi lekami.

Ostatni wykład poprowadził dr hab. n. med. Daniel Śliż, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia z Warszawski Uniwersytet Medyczny. Podczas prelekcji zatytułowanej „Czy warto pić alkohol?” przedstawił niepokojące statystyki dotyczące spożycia alkoholu oraz omówił choroby wynikające z jego nadużywania. Wykład nie był bynajmniej zachętą do eksperymentowania, lecz stanowił mocną antyreklamę alkoholu, podkreślając jego szkodliwy wpływ na zdrowie i życie społeczne.

Po wykładach seniorskich była możliwość zadawania pytań, z czego chętnie skorzystali również nasi uczniowie.

Serdecznie dziękujemy Gdańskiemu Uniwersytetowi Medycznemu za zaproszenie i możliwość udziału w tym inspirującym wydarzeniu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje konferencji!



Data dodania: 2025-02-13 10:24:59
Data edycji: 2025-02-13 10:27:17
Ilość wyświetleń: 43

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej