143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG; Ranking WaszaEdukacja.pl 2024r. Licea: Kraj 72 miejsce, Trójmiasto 7 miejsce;
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Niezwykłości biologii

Niezwykłości biologii

Na kółku biologicznym nieustannie coś się dzieje!

Dwa tygodnie temu uczestnicy kółka dokonywali sprawdzenia aktywności enzymów amylazy i laktazy. Amylaza ślinowa jest enzymem obecnym w ludzkich śliniankach, z kolei laktaza, rozkładająca laktozę, jest produkowana głównie przez komórki wyściełające jelita cienkiego, zwłaszcza kosmki jelitowe. Przeprowadzając te doświadczenia mogli lepiej zrozumieć zarówno budowę enzymów, jak i ich funkcję w procesach trawiennych i przemianach biochemicznych zachodzących w organizmach żywych.

W minionym tygodniu natomiast uczniowie mieli okazję dokonać identyfikacji barwników fotosyntetycznych w materiale roślinnym. W tym celu przygotowane mieszaniny ze świeżych liści nanosili na płytki TLC do chromatografii cienkowarstwowej. Następnie oglądali za pomocą lampy UV, jak poszczególne barwniki migrują na żelu krzemionkowym danych płytek. Całość tych działań nie byłaby możliwa bez pomocy Pana Mariusza Wtulicha, który dostarczając nam płytki TLC oraz pipetę automatyczną przeniósł nasze doświadczenia na nieco bardziej profesjonalny poziom :)

Spieszymy również poinformować, że w sali 22 pojawili się nowi lokatorzy. Są to trzy patyczaki rogate (Medauroidea extradentata), owady z rzędu straszyków, które znakomicie opanowały sztukę kamuflażu. Ich wygląd, do złudzenia przypominający gałązkę, powoduje, że perfekcyjnie wpasowują się w otoczenie (mimetyzm), gdy wyczuwają zagrożenie. Zwykle prowadzą spokojny tryb życia, ale mimo to są bardzo ciekawe do obserwacji. Liczymy, że zainteresują nie tylko miłośników owadów, ale również innych obserwatorów przyrody :)

Obok terrarium patyczaków jest przygotowany, na razie pusty, dom dla kolejnego zwierzaka, którego z niecierpliwością oczekujemy :)

Z każdym kolejnym tygodniem nasze kółko biologiczne staje się nie tylko miejscem odkryć naukowych, ale także centrum fascynujących przygód związanych z różnorodnością życia na Ziemi. Zapraszamy do naszego pełnego niespodzianek świata biologii! :)

Data dodania: 2024-04-15 05:48:27
Data edycji: 2024-04-15 05:49:16
Ilość wyświetleń: 118

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej