143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG; Ranking WaszaEdukacja.pl 2024r. Licea: Kraj 72 miejsce, Trójmiasto 7 miejsce;
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Toskania

Toskania

Nasza szkolna ”Wielka Kontrada Chrobrego” (pojęcie dla bardziej wtajemniczonych) powróciła z misji dyplomatyczno - badawczej: „Toskania i inne regiony Italii dawniej i dziś. Historia, ludzie, cyprysy, makaron”. W Sienie spotkaliśmy się z Heleną Matecką, naszą osiemnastoletnią przyjaciółką, która należy do Kontrady „Pantera”. Drogiej nam Helenie nadaliśmy Tytuł Honorowej Uczennicy II LO w Sopocie. Helena ugościła nas swoją wiedzą, toskańskim uśmiechem i ogromną serdecznością. 

Zanim dotarliśmy do Sieny gościliśmy w Padwie w Bazylice Św. Antoniego, który niewątpliwe wsparł naszą wyprawę swoją duchową mocą. Nasz szlak łączący szlaki Etrusków, Rzymian i późniejszych miejskich republik włoskich wiódł przez wspomniane - Padwę leżącą w regionie Wenecji Euganejskiej oraz Sienę w Toskanii, a dalej - Sant'Angelo di Roccalvecce, Civita di Bagnoregio w Lacjum, Orvieto w Umbrii, toskańskie: Saturnię, Pitigliano, Pienzę wraz z objazdem doliny Val d’Orcia, San Gimignano, w końcu Florencję. 

Odwiedziliśmy również Bolonię w regionie Emilia-Romania i spotkaliśmy się na wizycie studyjnej z uczniami i nauczycielami Liceum w Bassano del Grappa (ponownie region Wenecji Euganejskiej), gdzie zakończyliśmy projekt naszej podróży.

Jadąc „do” i wracając ”z” gościliśmy na wielu polskich, czeskich i austriackich stacjach benzynowych oraz parkingach, co również miało swój czarujący urok autokarowej wędrówki. Ilość zjedzonych w ramach naszych badań naukowych makaronów, pizzy, serów (szczególnie w Pienza), szynek i przede wszystkim gelato w ich niebiańskich smakach niewątpliwie pozwoliła wesprzeć przemysł spożywczy drogiej nam Italii, z czego w duchu przyjaźni polsko- włoskiej jesteśmy dumni...  

Data dodania: 2024-04-15 16:00:35
Data edycji: 2024-04-15 16:13:40
Ilość wyświetleń: 377

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej