143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG; Ranking WaszaEdukacja.pl 2024r. Licea: Kraj 72 miejsce, Trójmiasto 7 miejsce;
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Warsztaty językowe w Maladze

Warsztaty językowe w Maladze

Od 24 lutego do 2 marca 2024, w ramach projektu szkolnego „Practica tu espańol”, grupa 20 uczennic i uczniów z klas II i III sopockiej „Dwójki” miała możliwość uczestnictwa w warsztatach języka hiszpańskiego w andaluzyjskiej Maladze. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy o kulturze, historii ale przede wszystkim rozwój kompetencji języka hiszpańskiego i pokonanie bariery mówienia.

A jak to wyglądało?

Po przylocie do Malagi, dotarliśmy do szkoły „Cervantes – Escuela Internacional” na spotkanie z goszczącymi nas rodzinami, które przez 8 dni starały się nam oddać klimat tradycyjnego, hiszpańskiego domu.

Radość, ekscytacja, ciekawość, niepokój…. te emocje towarzyszyły nam od pierwszych chwil pobytu w mieście Picassa.

Codzienny – 4 godzinny udział w zajęciach języka hiszpańskiego prowadzonych przez rodzimych użytkowników języka: Miguela i Adrian, gra miejska Yincana, oraz immersja językowa u goszczącym nas rodzin hiszpańskich, pozwoliła stopniowo pokonywać obawy przed używaniem języka, wzbogacając go jednocześnie o nowe zasoby słówek i wyrażeń.

Oprócz zajęć w szkole, na które bardzo ochoczo uczęszczaliśmy, był czas na poznawanie regionu, jego zwyczajów, zabytków i smaków.

Tę część wyjazdu rozpoczęliśmy od wyjazdu do Granady, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem monumentalny kompleks pałaców i ogrodów Alhambry. Nie zabrakło również spaceru i odkrywania krętych uliczek dawnej dzielnicy arabskiej Albaicín.

W samej Maladze zwiedziliśmy twierdzę Alcazaba, po której oprowadzał nas i karmił ciekawostkami nas profe Miguel (widać sąd taras mieszkania Antonia Banderasa!). Katedra „La Manquita”, Muzeum Picassa oraz Centro Pompidou to kolejne punkty obowiązkowe, podobnie jak podziwianie panoramy miasta o zachodzie słońca z tarasu zamku Gibralfaro.

Smakowaliśmy Malagę każdym zmysłem: próbując tradycyjnych dań i słodkości regionu, eksplorując najstarszy targ Mercado Atarazanas z bogactwem ryb, owoców morza, szynek, egzotycznych dla nas owoców i przypraw.

Dzięki warsztatom z gotowania paelli pod czujnym okiem Manuela, poznaliśmy i zabraliśmy ze sobą jej tajnik. Nie mogło zabraknąć tańców i muzyki. W cieniu murów Alcazaby, maestro Carlos uczył się tańczyć bachatę, zaś przy plaży w El Palo, daliśmy się uwieść czarowi flamenco pod okiem bailaory Susany. Wzbudziliśmy tym powszechne zainteresowanie przechodniów, ale i spontanicznym odtańczeniem naszej belgijki.

Nasz wyjazd zbiegł się również z dwoma wyjątkowymi wydarzeniami: 28.02 - Día de Andalucía (Dzień Andaluzji) oraz 01.03 – z początkiem festiwalu filmowego w Maladze. Dodało to nam kolejnych wrażeń (i zdjęć z czerwonego dywanu!)

Dzięki warsztatom w Hiszpanii, mieliśmy szansę na rozwój edukacyjny, podniesienia własnej wartości i integrację grupy projektowej, ale również na naukę tolerancji i otwartości.

Bez wątpienia ta przygoda zostanie na długo w naszej pamięci.



Zdjęcia: Krystyna Nowicka-Nozdryń, Edyta Fedorowicz







Data dodania: 2024-03-07 07:48:59
Data edycji: 2024-03-08 17:37:28
Ilość wyświetleń: 212

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej