143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG; Ranking WaszaEdukacja.pl 2024r. Licea: Kraj 72 miejsce, Trójmiasto 7 miejsce;
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Warsztaty językowe w Maladze

Warsztaty językowe w Maladze

Od 24 lutego do 2 marca 2024, w ramach projektu szkolnego „Practica tu espańol”, grupa 20 uczennic i uczniów z klas II i III sopockiej „Dwójki” miała możliwość uczestnictwa w warsztatach języka hiszpańskiego w andaluzyjskiej Maladze. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy o kulturze, historii ale przede wszystkim rozwój kompetencji języka hiszpańskiego i pokonanie bariery mówienia.

A jak to wyglądało?

Po przylocie do Malagi, dotarliśmy do szkoły „Cervantes – Escuela Internacional” na spotkanie z goszczącymi nas rodzinami, które przez 8 dni starały się nam oddać klimat tradycyjnego, hiszpańskiego domu.

Radość, ekscytacja, ciekawość, niepokój…. te emocje towarzyszyły nam od pierwszych chwil pobytu w mieście Picassa.

Codzienny – 4 godzinny udział w zajęciach języka hiszpańskiego prowadzonych przez rodzimych użytkowników języka: Miguela i Adrian, gra miejska Yincana, oraz immersja językowa u goszczącym nas rodzin hiszpańskich, pozwoliła stopniowo pokonywać obawy przed używaniem języka, wzbogacając go jednocześnie o nowe zasoby słówek i wyrażeń.

Oprócz zajęć w szkole, na które bardzo ochoczo uczęszczaliśmy, był czas na poznawanie regionu, jego zwyczajów, zabytków i smaków.

Tę część wyjazdu rozpoczęliśmy od wyjazdu do Granady, gdzie zwiedziliśmy z przewodnikiem monumentalny kompleks pałaców i ogrodów Alhambry. Nie zabrakło również spaceru i odkrywania krętych uliczek dawnej dzielnicy arabskiej Albaicín.

W samej Maladze zwiedziliśmy twierdzę Alcazaba, po której oprowadzał nas i karmił ciekawostkami nas profe Miguel (widać sąd taras mieszkania Antonia Banderasa!). Katedra „La Manquita”, Muzeum Picassa oraz Centro Pompidou to kolejne punkty obowiązkowe, podobnie jak podziwianie panoramy miasta o zachodzie słońca z tarasu zamku Gibralfaro.

Smakowaliśmy Malagę każdym zmysłem: próbując tradycyjnych dań i słodkości regionu, eksplorując najstarszy targ Mercado Atarazanas z bogactwem ryb, owoców morza, szynek, egzotycznych dla nas owoców i przypraw.

Dzięki warsztatom z gotowania paelli pod czujnym okiem Manuela, poznaliśmy i zabraliśmy ze sobą jej tajnik. Nie mogło zabraknąć tańców i muzyki. W cieniu murów Alcazaby, maestro Carlos uczył się tańczyć bachatę, zaś przy plaży w El Palo, daliśmy się uwieść czarowi flamenco pod okiem bailaory Susany. Wzbudziliśmy tym powszechne zainteresowanie przechodniów, ale i spontanicznym odtańczeniem naszej belgijki.

Nasz wyjazd zbiegł się również z dwoma wyjątkowymi wydarzeniami: 28.02 - Día de Andalucía (Dzień Andaluzji) oraz 01.03 – z początkiem festiwalu filmowego w Maladze. Dodało to nam kolejnych wrażeń (i zdjęć z czerwonego dywanu!)

Dzięki warsztatom w Hiszpanii, mieliśmy szansę na rozwój edukacyjny, podniesienia własnej wartości i integrację grupy projektowej, ale również na naukę tolerancji i otwartości.

Bez wątpienia ta przygoda zostanie na długo w naszej pamięci.



Zdjęcia: Krystyna Nowicka-Nozdryń, Edyta Fedorowicz







Data dodania: 2024-03-07 07:48:59
Data edycji: 2024-03-08 17:37:28
Ilość wyświetleń: 239

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej