''Wolność i rap'' - ''1989''

Klasy Id, Id oraz IVa w dniach 16-17 lutego miały możliwość obejrzenia musicalu „1989” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Dzięki atrakcyjnej oprawie wizualnej oraz piosenkom rapowym uczniowie w zupełnie inny (niż na lekcjach) sposób mogli poznać kluczowy dla walki o wolność Polski okres od sierpnia 1980 roku aż po wybory w roku 1989. Okazało się, że współczesna forma opowieści o historii zdecydowanie bardziej przemawia do młodych niż tradycyjna patriotyczno-martyrologiczna narracja. Ponadto ten spektakl kreuje „pozytywny mit” - Polacy mogą się ze sobą porozumieć i nie muszą udowadniać swojego patriotyzmu poprzez męczeństwo i beznadziejną walkę z silniejszym wrogiem, ale mogą wygrać, przeprowadzając „pokojową rewolucję”. A „pozytywne mity” są dzisiaj bardzo potrzebne i niewątpliwie takie przedstawienie muzyczne nie tylko jest wspaniałą nauką historii dla młodych, ale daję im również pozytywną energię. Rzadko się zdarza, żeby uczniowie tak entuzjastycznie odbierali spektakl historyczny.

Warto jeszcze dodać, że Id rozpoznała aktora grającego Alfreda Miodowicza, czyli Wojciecha Dolatowskiego kreującego 19 letniego „śubuka” w filmie, który oglądała w styczniu. Poprzez osobę aktora została zachowana swoista ciągłość w odbiorze dzieł pokazujących, iż dzięki determinacji oraz dobrej woli więcej można zdziałać niż stosując przemoc.

Data dodania: 2023-02-17 08:25:09
Data edycji: 2023-02-27 08:33:10