Pomorska Niepodległa – konkurs historyczny w II LO

4 grudnia 2018 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego odbył się finał konkursu historycznego – Pomorska Niepodległa. Głównym celem jaki przyświecał organizatorom było uświadomienie uczestnikom znaczenia roli Pomorza w budowaniu państwa polskiego w okresie II RP. Polskość na tym obszarze była czymś zupełnie innym a jednocześnie wyjątkowym zjawiskiem. Pomorze rozwijało się również inaczej niż reszta kraju i pewne procesy historyczno-społeczne miały tutaj dośc specyficzny przebieg.

Uczniowie sopockich szkół średnich podjęli się zadania polegającego na stworzeniu w ciągu 60 minut prezentacji multimedialnej na wylosowany temat. Tematem przewodnim zostały Polskie instytucje w Wolnym Mieście Gdańsk.

Następnym etapem było zaprezentowanie efektów swojej pracy przed komisją konkursową w składzie: dr Beata Słobodzian, dr Jarosław Och oraz przedstawiciel Urzędu Miasta Sopot Jakub Pilarski.

Zwycięzcami okazali się uczniowie II LO w Sopocie w składzie: Filip Augustyniak, Mateusz Kulis oraz Filip Dobrosielski. Niemniej najważniejszą kwestią jest to, że w stulecie istnienia państwa polskiego udało się przypomnieć oraz utrwalić pamięć o wydarzeniach na Pomorzu.

Data dodania: 2018-12-14 07:59:31
Data edycji: 2018-12-14 17:18:58