Tytuł "Złotej Szkoły 2023" w rankingu PERSPEKTYW, 99 miejsce w kraju w rankingu LICEÓW, 75 w rankingu SZKÓŁ OLIMPIJSKICH, 105 w rankingu MATURALNYM

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

11 listopada

11 listopada

11 listopada obchodzimy 103 rocznicę odzyskania niepodległości. W 2021 roku będzie to 103 rocznica od symbolicznego powrotu Polski na mapę polityczną Europy.

 

Kiedy na frontach Wielkiej Wojny trwały ciężkie walki a Europa zmagała się z kryzysem gospodarczym oraz epidemią grypy. Mimo tego znalazła się grupa Polek i Polaków, którzy pragnęli powrotu do niezależnej państwowości. Po przegranych powstaniach w XIX wieku wiele osób pracowało u podstaw działając na rzecz edukacji i świadomości. To dzięki nim udało się osiągnąć wymarzony cel jakim była niepodległość.

 

11 listopada to tylko symboliczny dzień od którego zaczęła się współczesna Polska. Data która łączy i stanowi przykład jak wspólny wysiłek pozwala osiągnąć wspaniałe efekty. Listopad to również inne ważne święto w polskiej historii. 28 listopada 1918 roku dekretem Józefa Piłsudskiego odtworzono Marynarkę Wojenną. Marynarze wcześniej służący na okrętach rosyjskich, austro-węgierskich i niemieckich zaczęli tworzyć flotę odrodzonej Rzeczpospolitej. Wzięli również udział w walkach z bolszewikami oraz w powstaniu wielkopolskim oraz III śląskim. Ostateczny powrót nad Bałtyk został ukoronowany zaślubinami z morzem w Pucku w dniu 10 lutego 1920 roku.

 

 

 

Data dodania: 2021-11-11 08:15:05
Data edycji: 2021-11-11 08:16:42
Ilość wyświetleń: 264

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

BIP
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook