143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

21-23 czerwca 2019 - Memphis in Poland Festival

21-23 czerwca 2019 - Memphis in Poland Festival

Idea projektu „Memphis in Poland” zrodziła się w 2015 roku podczas międzynarodowej imprezy o nazwie „Memphis in May”, której przewodnim tematem była Polska. Festiwal honorujący nasz kraj wygrał wtedy konkurs popularnego dziennika amerykańskiego USA Today na najlepsze wydarzenie kulturalno-oświatowe na Południu USA. Celem projektu jest nie tylko rewanż za piękne uhonorowanie Polski i Polaków przez Memphis, kolebkę bluesa, rock’n’rollu i soulu, ale przede wszystkim wykorzystanie sukcesu tej imprezy do zacieśnienia więzów między Polską i Ameryką na polu wspólnych zamiłowań muzycznych, kulturalnych i podobnych dążeń obydwu narodów w niedawnej ich historii.

 

W ubiegłym roku w Sopocie mieliśmy również przyjemność gościć dyrektor Civil Rights Museum, dr Noelle Trent. W ramach wizyty przeprowadziła wykład oraz warsztaty dla ponad 200 uczniów sopockich liceów na temat praw człowieka, potrzebie tolerancji i walce z rasizmem.

 

W tym roku w Sopocie w dniach 21-23 czerwca 2019 odbędzie się kolejna edycja Memphis in Poland Festival. W ramach wydarzenia będą miały miejsce koncerty, wykłady oraz część kulinarna.

 

Edukacja

 

Aspekt edukacyjny, z naciskiem na organizację wykładów i spotkań dotyczących praw człowieka, jest najważniejszym elementem festiwalu oraz współpracy miast.

Gospodarzem tegorocznej części edukacyjnej Festiwalu będzie Pink Palace Museum z wystawą i wykładami na temat 200-lecia Memphis i jego historii, ze szczególnym uwzględnieniem walki z rasizmem, ksenofobią i nietolerancją.

Wykład „200 lat Memphis: Rzeka, walka o prawa obywatelskie, odrodzenie miasta”

„Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki" - myśl tę można odnieść do wielkiej rzeki Mississippi i miasta Memphis, gdzie siły natury i kultury przeplatają się w wyjątkowy i dynamiczny sposób. Dolina Rzeki Missisipi została wyrzeźbiona przez siły natury, napędzane wodami topniejących lodowców. Miasto Memphis, położone w centrum tej doliny, od tysięcy lat przyciąga mieszkańców Ameryki Północnej. Memphis było świadkiem przymusowego usuwania rdzennych ludów, było domem dla największego śródlądowego rynku niewolników w Ameryce Północnej, widziało boom gospodarczy, niszczycielską epidemię żółtej gorączki i przeżyło cykle wzrostu i rozpaczy. W obliczu uporczywej dyskryminacji rasowej, oszałamiającej biedy oraz przemocy na tle rasowym i etnicznym, Memphis przyciągało europejskich i azjatyckich imigrantów przez całą swoją historię, stając się skrzyżowaniem idei, które uczyniły z miasta centrum handlu i przedsiębiorczości, innowacji muzycznych oraz transportu krajowego i międzynarodowego. Pomysły pochodzące z Memphis zmieniły świat. Memphis to żywe i tętniące życiem miasto.

 

Wykłady otwarte dla wszystkich zainteresowanych odbędą się w dniach:

 

21 czerwca (piątek) - Muzeum Sopotu, godz. 17.00

 

22 czerwca (sobota) – Sopoteka, godz. 18.00

 

Wykłady będą tłumaczone na język polski.

 

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy poświęconej 200-leciu historii Memphis – wystawę obejrzeć można będzie na sopockim Molo, w dniach od 20 czerwca do 3 lipca 2019 roku

 

Gastronomia

 

Memphis jest znany na Południu USA nie tylko z muzyki i historii, ale także ze słynnego „barbeque”.  Smakosze grillowanej wieprzowiny, kurczaków, żeberek i innych rodzajów mięs w memfiańskim stylu będą mieć okazję ich skosztowania na Sopockim Molo w ramach imprezy „Memphis BBQ Fest”. Nad smakiem potraw będzie czuwał szef Edward Nowakowski.

 

Termin wydarzenia: 21-23 czerwca, Sopockie Molo, godz. 14.00-20.00

Data dodania: 2019-06-20 06:57:01
Data edycji: 2019-06-20 06:58:59
Ilość wyświetleń: 691

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

BIP
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej