KSIĄŻKA LUTEGO!

W lutym - z myślą o Koneserach Turystyki, Krajoznawstwa oraz naszym licealnym Klubie Podróżnika - na KSIĄŻKĘ MIESIĄCA wytypowany został reportaż literacki Wydawnictwa Czarnego Petersburg. Miasto snu (2017), którego autorką jest Joanna Czeczott.

Oto opis:
Petersburg : Miasto snu / Joanna Czeczott
Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2017. - 373 s. ; 20 cm
(Sulina)
ISBN 978-83-8049-541-8
Literatura podróżnicza polska - 21 w. ; Reportaż polski - 21 w. ; Reportaż literacki
82-3

W delcie Newy nad Zatoką Fińską leży miasto niezwykłe. Piotrogród. Leningrad. Petersburg. Dla jednych rajska kraina swobody i oaza nowoczesności, dla innych miejsce bolesnych wspomnień, od których nie ma ucieczki.

Joanna Czeczott prowadzi nas ulicami Petersburga, splatając przeszłość i teraźniejszość tego niezwykłego miasta. Car Piotr I, żelazną ręką pchający zacofaną metropolię w stronę Zachodu. Dyrektor petersburskiego teatru, który w żółtym trykocie postanawia dołączyć do trupy baletowej. Zrozpaczone matki, odwiedzające swoich synów w areszcie. Bananowe pokolenie lat 80., rozkochane w Putinie i pieniądzach swoich rodziców.

Petersburg to przewodnik po miejscu, które pomimo niezliczonych klęsk i wojen, zawsze podnosiło się z upadku i z nadzieją spoglądało w przyszłość.

"Petersburg to miasto Dostojewskiego, obserwatora opisującego, jak w człowieku łączą się największa szlachetność i najpodlejsze draństwo. I to jest klucz do tego fascynującego, brawurowego przewodnika. Autorka skacze przez czas – z Petersburga przez Leningrad do Piotrogrodu, od cara wyrywającego stolicę morzu do Galiny sprzedającej plastry w metrze. Skacze ze snu w jawę, ze stalinowskiego centrum emigracji wewnętrznej do błękitnej stolicy putinowskiej Rosji, gdzie lesbijki z całego Sojuza mogą chodzić za ręce. Warto zainwestować w tę podróż". [Ewa Wieczorek]

ZAPRASZAMY JUŻ DZISIAJ,

Bibliotekarz