Tytuł "Złotej Szkoły 2023" w rankingu PERSPEKTYW, 99 miejsce w kraju w rankingu LICEÓW, 75 w rankingu SZKÓŁ OLIMPIJSKICH, 105 w rankingu MATURALNYM

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Książka września!

Książka września!

W bieżącym roku szkolnym kontynuujemy akcję KSIĄŻKA MIESIĄCA, której zadaniem jest promocja czytelnictwa na terenie naszego liceum.

Wszyscy uczniowie, którzy w danym miesiącu sięgną po wytypowaną książkę i tuż po przeczytaniu (najpóźniej w następnym miesiącu) odpowiedzą bibliotekarzowi na kilka pytań dotyczących treści - mogą liczyć na dodatkową, bardzo dobrą ocenę z języka polskiego.

Oto KSIĄŻKA WRZEŚNIA:

Pilch, Jerzy (1952- ) |
-------------------------------------------------
60 felietonów najjadowitszych / Jerzy Pilch
Warszawa : Wielka Litera, cop. 2020. - 348, [1] s. ; 21 cm
ISBN 978-83-8032-463-3

Literatura polska 21 w. ; Felietony

82-3


Autor pragnie poinformować Czytelników, iż podczas przygotowywania tekstów nieobce mu były tak podstawowe chwyty, jak: tendencyjny dobór materiału, preparowanie fragmentów, wyrywanie cytatów z macierzystego kontekstu, ogólnie zła wola oraz szereg innych, pomniejszych ekscesów krytycznoliterackich.

Pilch złośliwy i uszczypliwy, czujny komentator absurdów rzeczywistości, tropiciel potknięć nieudolnych kolegów po piórze sieje popłoch i bezlitośnie kąsa, ale jak zawsze robi to w znakomitym stylu.

W felietonach zebranych w tym zbiorze czytelnik może znaleźć nieomal wszystko: zielone zęby przewodniczącego Mao, drwiny z grafomańskich powieści komunistycznych aparatczyków, ale też spory o piosenkę Kasi Nosowskiej, bokserskie potyczki Andrzeja Gołoty. Przy czym Pilchowe felietony choć powstały jakiś czas temu nie straciły nic na swej aktualności.

Polityka, sport, pisarze, kobiety, rzeczywistość, literatura, ojczyzna - Pilch nie oszczędza nikogo ani niczego. Wali prosto w oczy kolegów literatów (wymienianych z nazwiska), polityków (takoż), ale też członków własnej rodziny jak się okazuje, choć byli oni z pozoru po luterańsku porządni, to tak naprawdę żaden z nich ani razu uważnie nie przeczytał Biblii.

Zakup 2 egzemplarzy zrealizowano z budżetu Rady Rodziców przy II LO w Sopocie.

ZAPRASZAMY JUŻ OD DZISIAJ,


Bibliotekarz

Data dodania: 2020-09-23 09:11:01
Data edycji: 2020-10-05 09:11:49
Ilość wyświetleń: 367

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

BIP
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook