Wizyta gości z Turcji w ramach programu ERASMUS

W dniach 30.01-3.02.2023 roku gościliśmy w naszej szkole grupę uczniów z dwóch szkół średnich z miasta KAHRAMANMARAS w Turcji. 14 młodych Turków i Turczynek z dwoma opiekunami spędziło w Trójmieście cały tydzień pracując z przedstawicielami klas drugich nad projektami oraz zwiedzając popołudniami Sopot, Gdańsk i Gdynię.

Jednym z głównych tematów naszej pracy był system edukacji w obu krajach, poznaliśmy podobieństwa i różnice, rozmawialiśmy nad uniwersalnym systemem, który może odzwierciedlić potrzeby uczniów oraz zmiany we współczesnym świecie.

Drugim tematem była ochrona środowiska w obu krajach. Uczestnicy obejrzeli przygotowane prezentacje oraz odwiedzili EKO DOLINĘ w Łężycach, gdzie zapoznali się z nowoczesnymi metodami utylizacji odpadów. Ważnym elementem programu w tym zakresie była także wizyta
w Urzędzie Miasta, gdzie obejrzeliśmy prezentację o tym, w jaki sposób Sopot dba o ochronę środowiska. Podczas tego spotkania Pani Wiceprezydentka Magdalena Czarzyńska - Jachim wręczyła gościom ekologiczne torby na zakupy wraz z wielorazowymi woreczkami i plastikową butelkę na wodę do wielokrotnego użytku. Młodzież turecka i polska doskonale rozumie potrzebę wspólnych działań na rzecz ochrony środowiska i chętnie wymieniała się własnymi doświadczeniami.

Dzięki uprzejmości władz samorządowych cała grupa odwiedziła również Galerię Sztuki w Sopocie i obejrzała wystawę „Paszporty Polityki’ oraz Muzeum Miasta Sopotu, a cała wymiana przebiegała w bardzo przyjaznej, miłej atmosferze wzajemnego szacunku i chęci poznania obcej kultury.

Jako partnerzy projektu z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że miasto naszych gości uległo zniszczeniom podczas ostatniego trzęsienia ziemi w tym rejonie. Niektórzy z nich stracili swoich bliskich. Wyrażamy nasze najszczersze współczucie i życzymy wszystkim tureckim przyjaciołom jak najszybszego powrotu do normalności.

Data dodania: 2023-02-13 22:00:00
Data edycji: 2023-02-13 22:39:08