143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Wycieczka do Walencji 2d

Wycieczka do Walencji 2d

W dniach 14-18.04.24r. klasa 2D wraz z Panem Danielem Misterkiem i Panią Karoliną Topa odkrywała bogactwo przyrodnicze oraz kulturowe Walencji i okolic.

 

Pierwszy dzień upłynął nam na poznawaniu naukowej strefy miasta. Spotkaliśmy się z Leną Zastawny, absolwentką naszej szkoły, która przebywając na Erasmusie w Hiszpanii, opowiedziała o urokach studiów oraz możliwościach programu. Następnie przechadzając się po wspaniałych Ogrodach Turii, dotarliśmy do miasteczka Sztuk i Nauki, gdzie zwiedziliśmy największe oceanarium w Europie, Muzeum Nauki oraz obejrzeliśmy pokaz filmowy w L’Hemisferic.

 

Drugiego dnia pojechaliśmy na małą wycieczkę do El Puig, gdzie odkrywaliśmy kulturę i sztukę sakralną Monasterio de Santa Maria. To tutaj znajduje się jedna z najmniejszych książek na świecie. Następnie udaliśmy się Sagunto, w którym zwiedziliśmy ruiny twierdzy rozpościerającej się na wzgórzu oraz dzielnicę żydowską. Jako ciekawostkę dodamy, że w 219 p.n.e. zdobycie Sagunto przez Kartagińczyków pod wodzą Hannibala doprowadziło do wybuchu II wojny punickiej. Korzystając ze słonecznej pogody dzień zakończyliśmy w Pocie Sagunto na plaży, oddając się morskim kąpielom i plażowaniu.

 

Zwiedzanie starego miasta było głównym celem trzeciego dnia wyprawy. W pierwszej kolejności podziwialiśmy bogato zdobione odrzwia Pałacu Marqués de Dos Aguas, by następnie odkrywać piękno katedry, gdzie według ludzi wierzących w kaplicy jest przechowywany Święty Graal. Kolejnym miejscem na mapie był przepiękny kościół Św. Mikołaja, o którym nie bez powodu mówi się „Kaplica Sykstyńska Walencji”. By pokrzepić ciało udaliśmy się do Mercado Central, czyli raju dla smakoszy - miłośników lokalnej kuchni i regionalnych produktów. Inny ważny punkt programu wycieczki, Muzeum Sztuk Pięknych zaskoczyło nas ogromną ilością wspaniałych dzieł m.in. obrazów namalowanych przez takich mistrzów jak El Greco czy Francisco Goya. Zgodnie z tekstem piosenki “Vamos a la Playa” dzień podsumowaliśmy pobytem na plaży Malvarrosa i pobliskim porcie.

 

Oczywiście to co dobre, szybko się kończy, ale przygoda, jaką przeżyliśmy pozostanie na długo w naszej pamięci. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tego pięknego zakątka Hiszpanii, gdyż śródziemnomorskie światło, łagodny klimat oraz urok ognia sprawiają, że ma się ochotę pozostać w tym mieście na zawsze :))

 

 

Data dodania: 2024-04-22 10:30:18
Data edycji: 2024-04-22 10:31:50
Ilość wyświetleń: 76

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej