Witamy w Szkocji

We wtorkowy poranek na lekcję języka angielskiego w klasie II a prosto ze Szkocji przybył niezwykły gość. Będąc z krótką wizytą w Trójmieście, Pan Paul Kinnear postanowił opowiedzieć nam nie tylko o samej Szkocji, ale również o swoim mieście, Dundee, z którym jest mocno związany od urodzenia.

W pierwszej części naszego spotkania dowiedzieliśmy się nie tylko podstawowych faktów dotyczących Szkocji, jej powierzchni, zaludnienia czy największych miast, takich jak Glasgow, Edynburg, Aberdeen czy Dundee, ale również o wyspie Isle of Skye, magicznych zamkach i pałacach, tradycyjnych szkockich strojach, potrawach, takich jak haggis, neeps i tatties oraz o Hogmanay, – czyli o szkockim wieczorze sylwestrowym. Opowieściom naszego gościa towarzyszyły oczywiście fantastyczne zdjęcia.

A w drugiej części spotkania zapytaliśmy o sprawy poważniejsze, np. czy Szkoci chcą i czy są gotowi uniezależnić się od Wielkiej Brytanii i jak funkcjonuje szkocki parlament oraz o te mniej poważne, np. jak smakuje tradycyjna potrawa haggis i jak się ją przyrządza, jakie są najpopularniejsze sporty w Szkocji, czy nadal kolor i wzór tartanu symbolizuje przynależność do konkretnego klanu oraz co tak naprawdę Szkoci noszą pod kiltami.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszemu szkockiemu gościowi za spotkanie, a klasie II a za zaangażowanie i aktywny udział w spotkaniu.

Ewelina Ziembińska

5. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.