143 miejsce w rankingu Liceów Ogólnokształcących, 10 miejsce w województwie, znak jakości Złota Szkoła Perspektywy 2024; 141 miejsce w rankingu maturalnym Liceów Ogólnokształcących Perspektywy 2024; 5 miejsce w rankingu szkół średnich 2024 Trojmiasto.pl; Tegoroczni Olimpijczycy: Mikołaj Foltyn - finalista, Olimpiada Historyczna, Maja Klofczyńska, Jakub Nowak - finaliści, Olimpiada Literatury i języka polskiego, Jan Śniadach - laureat, Olimpiada jezyka angielskiego; Konkursy z indeksami na uczelnie: Alicja Cypcarz - konkurs wiedzy ekogologicznej OKAWANGO, Wiktor Zakrzewski - ogólnopolski lonkurs wydziału chemii PG; Ranking WaszaEdukacja.pl 2024r. Licea: Kraj 72 miejsce, Trójmiasto 7 miejsce;
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Projekt URANIUM

W okresie od kwietnia do końca roku 2022 r. uczniowie II LO w Sopocie systematycznie uczęszczali na zajęcia laboratoryjne na Politechnice Gdańskiej w Katedrze Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych w ramach projektu URANIUM. Pomimo różnych zdarzeń losowych i sytuacji pandemicznej udało się zrealizować wszystkie zaplanowane spotkania we współpracy z Politechniką.

W trakcie warsztatów uczniowie zapoznali się z zasadami BHP, warunkami pracy w laboratorium chemicznym oraz uczestniczyli oni głównie w zajęciach dotyczących podstaw chemii ogólnej, tj. przygotowywania roztworów, miareczkowania, bufory, ogniwa galwaniczne, elektroliza, korozja, analiza jakościowa kationów i anionów oraz kinetyka reakcji chemicznych.

Ponadto uczniowie II LO w Sopocie mieli okazję zapoznać się z techniką spektroskopową NMR. Na podstawie otrzymanych widm protonowych i węglowych uczniowie wraz z prowadzącymi ustalali wzory analizowanych związków organicznych. Co więcej, przeprowadzone zostały również zajęć laboratoryjne z chemii bioorganicznej w celu wykrywania i odróżniania podstawowych związków takich jak aminokwasy, białka, lipidy proste i złożone, cukry. Ostatnie zajęcia były dedykowane potencjalnie najlepszym uczniom, którzy z zaciekawieniem mieli szansę syntezować i analizować materiały funkcjonalne takie jak: materiały czujnikowe (optody, elektrody do wykrywania paracetamolu) czy materiały do wytwarzania, magazynowania i konwersji energii (baterie, superkondensatory).

Całość została zwieńczona mini konkursem z nagrodami. Najlepszymi uczniami okazali się: Weronika Witaszewska, Piotr Dzwińczyk oraz Kacper Wójcicki.

Podziękowanie kierujemy szczególnie mgr inż. Paulinie Szulc, mgr inż. Mariuszowi Wtulich oraz dr hab. inż. Ewa Wagner-Wysiecka, prof. uczelni, za poświęcony czas w organizację zajęć laboratoryjnych. Ponadto dziękujemy również Naszym nauczycielom Pani Annie Brzezickiej oraz Pani Agnieszce Krytkowskiej za nadzór i opiekę uczniów w trakcie trwania projektu.

Data dodania: 2023-01-03 19:46:45
Ilość wyświetleń: 343

Współpraca z uczelniami wyższymi

 

Stała współpraca II LO w Sopocie z uczelniami wyższymi:

1. z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego,

2. z Wydziałem Biologii  Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziałem Chemii Uniwersytetu Gdańskiego,

3. z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym,

4. z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego,

5. z Katedrą Chemii i Technologii Materiałów Funkcjonalnych Politechniki Gdańskiej.

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej